Club de Curling Lennoxville Curling Club

Lennoxville (Sherbrooke) Québec

 

 

Results - Résultats 2018-2019

Borough Bonspiel: Alfred Whittier: Sticks & Stones: Turkey: Cliff Boudreau: Grand Match: Pat Lid: Skins: Mardi Gras: LCC mixed: LCC Men: LCC seniors: LCC juniors: Monday leagues: Tuesday league: Wednesday league: Thursday league: Friday league: Closing:

23cd/ièmeTournoi Borough Bonspiel
A) Trophée Town of Lennoxville Trophy   
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
Team North Hatley Legion Matt McCrea Team E.T.S.B Josée Rourke
  Steven Dingman   Allison Kavanagh
Matt Arbery Jess Prior
Alexa Dingman Erin Scobla

B) Trophée
Club de Curling Lennoxville
    Curling Club Trophy
 
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
Team Technopub Diane Bourque Team Cheal Jeff Cheal
  Christian De Passille   Lauren Cheal
Bob Davidson Gary Labrecque
Vickie Angers Hannah Gilpin

TOP

Tournoi 4nd/ième Alfred Whittier Bonspiel
Coupe Alfred Whittier Cup   
Winners/gagnants: Runners-up/consolation:
Cancelled      
       
   
   

TOP

Tournoi Sticks & Stones Bonspiel
A) Community Aid Winners Trophy  
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
Border CC Maitland Warner Lennoxville CC Cai Lynch
  Muriel Martin   Jim Thompson
Gary Monroe Dave McCormack
Gladys Koteles Louis Duval
B) Community Aid Consolation Trophy  
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
Sherbrooke CC Gilles Bilodeau North Hatley CC Bob Kyffin
  Germain Belisle   Bob McVittie
Guy Godbout Richard Thompson
Aurel Poisson Dave Wilson

TOP

Tournoi Mixte de Turkey Mixed Bonspiel
A) Trophée / Trophy  
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
  Jim Mastine   François Lacourse
  Jeff Windsor   Richard Frappier
Dominique Blais Pierrette Charbonneau
Vicki Angers Richard Labbé
B)  
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
  Diane Bourque   Sylvia Smith
  Christian DePassille   Marc Frappier
Denis Singher Amanda Young
Diane O'Farrell David Watts

TOP

Cliff Boudreau Memorial Bonspiel 2018-19
Trophée Cliff Boudreau Trophy  
Winners/gagnants: Past years / années précédentes  
Dec 27,28,29, 2018 Presidents (Yellow) = 40 Vice-Presidents (Red) = 54

TOP

Tournoi Grand Match Competition:
                   


Competition: 2018
Winners/gagnants: Cancelled
   
   

TOP


Tournoi 51th/ièmeMardi Gras Bonspiel
A) Trophée Mardi Gras Trophy  "Doubles Format"  
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
Lennoxville Lauren Cheal Sherbrooke Céline Funk
  Jessie Sutherland   Paule Guillemette
   

B) Trophée
Doug Guthrie Memorial Trophy
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
Sherbrooke Mariette Beaulac North Hatley Linda Smith
  Josée Boulanger   Ann McVittie
   
   

C) Trophée Johanne Poulin Memorial Trophy

Winners/gagnants:



Runners-up/consolation
North Hatley Morgan Coté Lennoxville Carol McCormack
  Chelsea Coté   Judy Cassidy
   
   

TOP

Tournoi Mixte Lennoxville Mixed Bonspiel
A) Trophée Cass Trophy   
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
Sherbrooke CC Yvan Verville Magog CC Germain Tremblay
  Nicole Verville   Yvan Lavoie
Robert Fortier Céline Gauthier
Louise Gaudreault Françoise Guay
B) Trophée Connelly Trophy  
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
Lennoxville CC Marc Richard Lennoxville Cc Diane Bourque
  Kelly Reid   Allan Rowell
Sylvie Fowlis Christian de Passillé
Robert Léveillé Nancy Baldwin

TOP

Tournoi des Hommes Lennoxville Men's Bonspiel
A) Trophée Nichol Trophy      Past years / années précédentes
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
Thetford CC Guy Doyon Sherbrooke CC Remi Verville
  Joël Pouliot   Josh Bronson
Jacques Sylvain Dan Camber
Claude Gagnon Brad Lassenba
B) Trophée Smith Trophy  
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
North Hatley CC Matt McCrea Lennoxville CC Jamie Retchless
  Ethan Liebrecht   Alex Cunnington
Ryan Bushey Kyles Gillies
Jeremiah Cox Chad Lavoie
C) Trophée Mooney Trophy  
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
Sherbrooke CC Jocelyn Grenier Lennoxville CC Benoit Lessard / Seb Boisvert
  J.P. Tremblay   François Lacourse
Alex Bazin Richard Frappier
Marc Auclair Marc Boislard

TOP

Tournoi des Hommes Senior Lennoxville Senior Men's Bonspiel
A) Trophée Global Excel Trophy   
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
Magog CC Germain Tremblay CowansVille CC Yvon Labrecque
  Yvan Lavoie   Jeff Bromby
George Landry Jean Paul Brillon
Simon Beauregard André Jean
B) Trophée Clarke & Fils Trophy  
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
Bedford CC Luc Giroux Thetford CC Ritchie Harnish
  Marc Sasseville   Norman Gagnon
Sylvain Desbiens Pierre Abran
Pierre Foisy Claude Nadeau

TOP

Tournoi Junior Lennoxville Junior Bonspiel
A) Trophée Abbott-Denison Trophy   
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
Danville Aidan Lodge none  
  Sophie Liebrecht    
Brad Patterson  
Kiara Webb  
                                                         
B) Trophée
Jackie Patrick Trophy
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
Lennoxville Stavros Chronopouloos none  
  Xavier Francius    
Logan Poisson  
Felix Croteau  

TOP

Monday Ladies League
Trophée Florence Goodhue Trophy Trophée Emma Thomson Trophy
Winners/gagnants: Winners/gagnants:
1st draw   2cd draw  
       
 
   
   
Winners/gagnants:  
3rd draw      
       
   
 

TOP

Monday Doubles League
Trophée Homer White Trophy   
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
Draw 1 (Fall/automne) François Lacourse Draw 1 (Fall/automne) Karen Bedard-Lothrop
  Sebastien Boisvert   Jordan Rivett
   
   
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
Draw 2 (Winter/hiver) Sebastien Boisvert Draw 2 (Winter/hiver) Michel Berard
  François Lacourse   Sylvain Milhomme
   
   

TOP

Tuesday Men's League
Trophée Hodge Auto Trophy   
Winners/gagnants: Winners/gagnants
Draw 1 Sebastien Boisvert Draw 2 Jarrod Sharman
  François Lacourse   Christian DePassille
Richard Frappier Andrew McCully
Marc Boislard Todd Crawford

TOP

Wednesday Evening Ladies League
Trophée Wigget Basket Trophée Ladies Tray
Winners/gagnants: Winners/gagnants:
1st draw   2cd draw  
       
   
   
Trophée Peter Ross Trophy  
Winners/gagnants:  
3rd draw      
       
   
   

TOP

Thursday Ladies League
Trophée Mary Sims Trophy Trophée Marg Griffith Trophy
Winners/gagnants: Winners/gagnants:
1st draw   2cd draw  
       
   
   
Winners/gagnants:  
3rd draw      
       
   
   

TOP

Thursday Men's League
Trophée "Draw 1"    
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
Fall/automne Greg Cheal Fall/automne Jim Mastine
  Todd Rivett   Pierre Massé
Zachary Griffiths-Julien Marc André Massé
Jordan Rivett Simon Collin
Trophée "Draw 2"  
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
Winter/hiver Greg Cheal Winter/hiver Jim Mastine
  Todd Rivett   Pierre Massé
Zachary Griffiths-Julien Marc André Massé
Jordan Rivett / Andy Porter Simon Collin

TOP

Friday League
Trophée Doiron Trophy   
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
Fall/automne Sebastien Boisvert Fall/automne Cai Lynch
  François Lacourse   Jeff Windsor
Richard Frappier Dominique Blais
Collette Levesque Jean François Hamel
Trophée Hunting Trophy  
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
Winter/hiver Sebastien Boisvert Winter/hiver Andy Porter
  François Lacourse   Ken Porter
Jean François Hamel Denis Oakley
Diane O'Farrell Judy Cassidy

TOP

Lions of Winter
Trophée Inter Club Trophy 
2011-2012 Sherbrooke CC 2016-2017 Magog CC
2012-2013 Lennoxville CC 2017-2018 West: Border, Magog, Sutton
2013-2014 Lennoxville CC    
2014-2015 Sherbrooke CC    
2015-2016 Magog CC    

TOP


Tournoi de ferma
ture / Closing Bonspiel
A) Trophée Wallace Bowl  
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
       
       
   
   
B)  
Winners/gagnants: Runners-up/consolation
       
       
   
   

TOP

 

Home | Catalog | Services | FAQs | Contact | About | Privacy | Sitemap

icon1 icon2 icon3

 

6 rue Speid Street

Sherbrooke (Lennoxville), Québec

J1M 1R6

819-562-2310